Governor Oyebanji Appoints Senior Special Assistants, Technical Advisors, Special Assistants

In fulfilment of his promise to make more political appointments after the conclusion of the local government election, Ekiti State Governor, Mr Biodun Oyebanji has approved the appointment of Senior Special Assistants (SSAs), Technical Advisors (TAs) and Special Assistants (SAs), to man specific offices in the government.

According to a statement signed by the Governor’s Special Adviser on Media, Mr Yinka Oyebode, the new appointment is the first of the two batches to be rolled out.

The appointments take effect from January 1, 2024.

While congratulating the new appointees, Governor Oyebanji urged them to see their appointments as opportunity to serve the people of the state and contribute to the administration’s development agenda.

The list are as follows:

SENIOR SPECIAL ASSISTANTS

SN NAME DESIGNATION
1. Funmi Adeyemo SSA, Social Development
2. Kayode Alakinyede SSA, Documentation
3. Lawal Moshood Adegoke SSA, Grassroots Communications (North)
4. Dele Owoju Coordinator, Non-State Actors/ Commander, Peace Corp
5. Niyi Adedipe

Coordinator, Grazing Management Programme
6. Wale Adakeja SSA, Political Affairs
7. Ige Oladipupo

SSA, Intra-Party Relations
8. Bunmi Talabi SSA, Special Projects
9. Akinwumi Mojeed Olaoluwa SSA, Special Interest Groups (I)
10. Mr. Francis Akinlabi SSA, Special Outreach
11. Busuyi Ayorinde SSA, Political Surveillance
12. Barr. Taju Akingbolu SSA, Legal Matters
13. Hon. Andrew Femi Ojo SSA, Rural Development
14. Mrs Fausilat Oseni Adesina SSA, Grassroots Mobilisation
15. Mosunmola Tunji Saliu SSA, Women Empowerment (Central)
16. Barr. Tunji Lawal SSA, Civil Society Matters
17. Dr. Jimlas Ogunsakin SSA, Public Health
18. Lanre Fasuan SSA Project Monitoring (Central)
19. Boluwade Kehinde SSA Project Monitoring (South)
20. Demola Obanise SSA, Environment and Waste Management
21. Babawale Daramola SSA, Logistics
22. Dauda Lawal SSA, Community Development & Internal Relations
23. Deji Adesokan SSA, Traffic Management
24. Mr. Kayode Fatomiluyi SSA, Labour Matters
25. Oluyede Fatai SSA, Teachers Affairs (State)
26. Mr Sulaiman Muhyindeen Olu
SSA, Public Enlightenment (North)

27. Olatoye Kanmi SSA, Electronic Media
28. Afolabi Olurotimi SSA, Local Government Affairs
29. Tunji Amodi SSA, Investment & Commerce
30. Otunba Tayo Olatunbosun SSA, Local Business Development
31. Usikaye Olayemi SSA, Mobilization (North)
32. Mr. Fatai Sulaiman SSA, Social Inclusion
33. Isaac Idowu Joseph Ajayi SSA, Special Duties (II)
34. Alhaja Sherifat Ogunsakin SSA, Faith-Based Organisations I
35. Mrs Arojo Taiwo Adebimpe SSA, Akure Liaison Office
36. Mrs. Funmilola Adedire SSA, Special Interest Groups (II)
37. Dr. Eunice Apeke Fasanmi SSA, Advocacy & Public Affairs
38. Anifowose Sunday SSA, Teachers (Federal)
39. Obanise Gbenga SSA, Disability Affairs
40. Hon. Fajuyi Ige SSA, Community Engagement and Enlightenment I
41. Mr. Segun Asubiojo SSA, Farmsteads Coordination
42. Ademola Adeusi SSA, Public Enlightenment (Central)
43. Mr. Abdulateef Jamiu Adebowale SSA, Public Advocacy
44. Chief Adeniyi Adekunle SSA, Agric. (NALDA)
45. Hon. Dada Abiodun John SSA, Governor’s Office
46. Adeyeye Mobolaji Johnson SSA, Physical Planning
47. Reuben Awoyemi SSA, Community Matters (North)
48. Kolawole Genge SSA, Governor’s Office
49. Orewole Rotimi SSA, Governor’s Office
50. Mrs. Kikelowo Ajayi SSA, Governor’s Office
51. Opeyemi Agbede SSA, Consumers’ Protection
52. Nnamdi Chuckwu Igwe SSA, Igbo
53. Mr. Fola Afolalu SSA, Urban Development
54. Mrs. Busayo Tolulope Adeusi SSA, Community Relations (South)
55. Olarewaju Femi SSA, Project Monitoring (North)
56. Chief Layokun Abiodun Sunday SSA, Traditional Chiefs Affairs
57. Chief Niyi Idowu SSA, Public Affairs
58. Mrs. Malomo Agbajeola Toyin SSA, Special Interest Groups (III)
59. Mrs Yusuf Habibat Fayokemi SSA, Information Management
60. Princess Adejoke Adetoyinbo Ojo SSA, Community Matters
61. Mrs. Bola Salami SSA, Economic Development
62. Dotun Adegbulugbe SSA, Digital Communications
63. Odoko Tokunbo Tola SSA, Women Advocacy, North
64. Mr. Dayo Famoyegun SSA, Cooperatives’ Development
65. Mr. Biodun Borisade SSA, New Media
66. Hon. Akinloye Akinyemi SSA, Mobilization (South)
67. Oyeyemi Adeola Oluwatobi SSA, Values Orientation
68. Fakunle Olasupo Lucas SSA, Public Affairs (II)
69. Omosilade Sunday SSA, Special Duties (I)
70. Rt. Hon. Dele Olugbemi SSA, Non-State Security
71. Barr. Tosin Ogundele SSA, Citizens Rights
72. Mr. Tunji Ogunlola SSA, Regional Development
73. Hon. Tope Olanipekun SSA, Strategy
74. Tunji Aribasoye SSA, Monitoring & Evaluation (OTSD)
75. Tayo Babarinde SSA, Finance
76. Dr. Ayolo Bakare Abdul SSA, Public Advocacy
77. Rev. Felix Atoki SSA, Vocational Education
78. Prince Tunde Aladegbami SSA, Special Duties (III)
79. Miss Mary Adetiba SSA, Students Affairs

ALSO READ  Oyebanji Hails Appeal Court Ruling On Ekiti Guber

TECHNICAL ADVISORS

SN NAME DESIGNATION
1 Engr. Kayode Ilesanmi TA, Agric& Food Security
2 Arc. Temitope Oni-Jimoh TA, Public Buildings & Infrastructure
3 Hon Rotimi Faleye TA, Employment
4 Omotoso Victor TA, Wealth Creation
5 Hon Muyiwa Olukosi TA, Policy Evaluation
6 Mr. Olu-Aluko TA, Strategic Engagements
7 Ade Fasoyin TA, Change Management (OTSD)
8 Chief Biodun Akin-Fasae TA, Servicom
9 Mr. Ayo Ojo TA, Youth Inclusion
10. Mrs Folu Ogunlayi TA, Business Development
SPECIAL ASSISTANTS

SN NAME DESIGNATION
1. Toba Fatunla SA, Service Delivery
2. Oba Matthew SA, Digital Media (I)
3. Felix Olafimihan Olorunsola SA, Mobilisation (I)
4. Adeboboye Ajayi SA, Mobilisation (II)
5. Kunle Arokodare SA, Food Security
6. Babatunde Rotimi SA, Mobilisation (III)
7. Eniola Olabode Samuel SA, Party Matters
8. Omojola Mokunfayo Oladele SA, Internal Security
9. Mrs. Olusola Ogundare SA, Community Affairs (North)
10. Mr. Tunde Adesanya SA, Sports Development
11. Miss Obayemi Dolapo SA, Mobilization (IV)
12. Obanise Gbenga SA, People With Disabilities
13. Ojo Oluwatosin Ayodele SA Public Enlightenment (I)
14. Toyin Tuase SA, Governor’s Office
15. Ale Funmilayo SA, Community Relations
16. Arimi Yau Owoeye SA, Faith Based Organisation (Muslim)
17. Ogunleye Adenike Lydia SA, Women Relations
18. Rasheedat Shittu SA, Values Orientation
19. Akinlade Ojo SA, Civic Orientation
20. Temitope Adegbite Hammed SA, Community Relations
21. Kasali Femi SA, New Media (I)
22. Abiodun Gbenga Israel SA, Private Sector
23. Fadipe Ebenezer SA, Artisans
24. Sulaiman Nasiru SA, Ethnic Relations (Ebira)
25. Funso Lateef SA, Grassroots Communications
26. Mrs. Mary Faje SA, Community Matters (South)
27. Yewande Aribasoye SA, New Media (II)
28. Bimpe Fajuyi SA, Strategic Communications
29. Mrs. Funke Owolabi SA, Women Advocacy (Central)
30. Ayodele Timothy SA, Service Matters
31. Abiodun Femi Macbeny SA, Capacity Development
32. Mrs. Nike Ajisafe SA, Community Matters (Central)
33. Mr. Sanya Ogundele SA, Governor’s Office
34. Ayodele Alofe SA, Domestic Affairs (II)
35. Dada Ibijowo SA, Governor’s Office
36. Chief Ayodele Ayeni SA, Establishment Matters
37. Jinadu Yinusa Olalekan SA, Governor’s Office
38. Mrs. Bose Balogun SA, Governor’s Office
39. Okocha Olumide Fidelis SA, Internal Affairs
40. Samuel Oyewole Gbenga SA, Special Outreach
41. Joseph Okafor SA, Igbo (North)
42. Sunday Obi SA, Igbo (Central)
43. Nnamdi Inwuchukwu SA, Igbo (South)
44. Seun Ibitoye SA, Strategy
45. Ademiloye Moses SA, Inter-Agency Coordination
46. Eniola Olabode Samuel SA, SEMA
47. Mrs Yemisi Afolabi SA, Women Development
48. Ms Bisi Coker SA, Social Inclusion
49. Mrs Nike Ajisafe Popoola SA, Women Advocacy
50. Mr Demola Ayoola SA, Rural Development
51. Mr. Sanya Ogundele SA, Domestic (I)
52. Mr. Gbenga Ogundare SA, Public Transsportation
53. Mr. Sunday Oyerinde SA, Local Govt Affairs
54. Mr. Arowolo Olubayo SA, FADAMA
55. Mr. Femi Andero SA, Town Unions & Association
56. Husseini Kehinde Asobobola SA, Industrial Development
57. Hon. Odunayo Aribamikan SA, Mobilisation (V)
58. Mr. Fatai Jamiu SA, Environment (Flood Mgt)
59. Mr. Adeniyi Oluwafemi SA, Water Resources
60. Hon. Ewo Francis Odeyemi SA, Community Mobilization
61. Bolarinwa Omolade Ayoola SA, Political Matters (Inter-Party)
62. Hon. Ropo Kolawole SA, SEMA
63. Toyin Oluwasola SA, Legal Matters
64. Dele Afolabi SA, Business Development
65. Deac. Ojo Ogunsesin SA, Faith Based Organisation (I)
66. Bukky Kumuyi SA, Mobilization (VI)
67. Umude Onome Grace SA, Photography
68. Oyetunji Bukola Alaba SA, Domestic (III)
69. Sola Durodola SA, Non-State Security
70. Ayomide George Femi-Ojo SA, Special Duties
71. Adedara Temitope Adejugbe SA, Domestic (IV)
72. Olu-Ajayi Maxwell Olusegun SA, Youth Development
73. Gabriel Adesoji SA, New Media

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *